Kaletnictwo zalicza się do dziedziny rzemiosła wymagającego perfekcyjnej pracy, w trakcie której korzysta się z wysokiej jakości skór. Mogą być to skóry bydlęce bądź skóry bardziej egzotyczne będące najlepszym możliwym produktem do tworzenia kaletniczych projektów. Jednak kaletnictwo jak każda inna dziedzina rzemiosła do swojej pracy potrzebuje odpowiednich narzędzi, które sprawią, że praca będzie wykonana z należytą starannością. Bez nich kaletnicy nie mogliby tworzyć! W jakie narzędzia powinien być wyposażony każdy kaletnik?
Noże do cięcia skóry
Dobre noże do cięcia skóry są priorytetem jeżeli chodzi o pracę kaletnika. Najczęściej, zamawiane fragmenty skóry mają być przeznaczone do wielu kaletniczych projektów różniących się od siebie wielkością. Po dokonaniu wstępnych pomiarów należy wyciąć z większego płata skóry określone kawałki wykorzystując dobre noże do cięcia skóry. W zależności od grubości materiału mogą być one odpowiednio przygotowane. Ich kształt jest często zagięty ułatwiając przebijanie się przez grube warstwy materiału.
Na rynku można znaleźć również bardzo ciekawe, cienkie i długie noże japońskie również nadające się do cięcia skóry. Mimo wszystko niezależnie od rodzaju noża warto aby dbać o jego ostrość. W przeciwnym razie krawędzie skóry będą postrzępione przez co efekt finalny dzieła nie będzie tak zadowalający.
Edge beveler – perfekcyjne dbanie o każdą krawędź skóry
Edge beveler jest wyjątkowym narzędziem, które jest obowiązkowym elementem na liście zakupów każdego poczatkującego kaletnika. Wszystkie osoby będące już dłuższy czas w branży wiedzą, że aby wykonać wysokiej jakości dzieło należy zwrócić szczególną uwagę na dbałość krawędzi. To one znajdują się na zakończeniach każdego projektu i niedopuszczalne jest aby wystawały z nich postrzępienia. Nawet niewielkie nierówności potrafią sprawić, że dzieło traci na jakości. Niewielkie postrzępienia mogą nawet stanowić zagrożenie dla trwałości całego projektu. Z pewnością będą one się rozwijać co spowoduje utratę trwałości całego projektu.
Edge beveler to narzędzie potrafiące równo i przede wszystkich szybko wyrównać boczne krawędzie skóry. Nazywa się to fazowaniem krawędzi, które jest obowiązkiem po wycięciu odpowiedniego fragmentu skóry. Edge beveler jest poręczny i wygodny przez co jego użytkowanie to czysta przyjemność!
Wood slicker – drugi etap wykończenia krawędzi skóry
Po zastosowaniu edge bevelera całe dzieło warto dopełnić procesem polerowania krawędzi skóry. Tutaj na pomoc przychodzi z pozoru niezwykle proste narzędzie jakim jest edge beveler. Jego użytkowanie jest niezwykle proste. Składa się z najczęściej drewnianego materiału, na którego podstawie znajdują się specjalnie wyżłobione otwory. Jak można zwrócić uwagę różnią się szerokością otworów schodząc od najgrubszego do najcieńszego. Właśnie w te otwory należy wkładać sfazowaną krawędź skóry dostosowując jej grubość do grubości otworu. Teraz wystarczy tylko pocierać krawędź o wood slicker aby dobrze wypolerować całą powierzchnię krawędzi skóry. Teraz jest w pełni gotowa do dalszej pracy!
Groover – wsparcie przy najważniejszym etapie produkcji kaletniczego projektu
Większość kaletników zdecydowanie mówi, że to właśnie proces szycia jest jednym z najważniejszych etapów podczas tworzenia własnego dzieła. Z pewnością mają tutaj dużą słuszność! To właśnie szycie zapewnia połączenie wizualnego wyglądu i trwałości każdego projektu. Groover jest przydatny na samym początku procesu szycia. Jego zadaniem jest wytworzenie rowka pod szew ułatwiając przeprowadzanie nici przez powierzchnię skóry. Dzięki temu linia szwów może biegnąć idealnie prosto. Dodatkowo samo prowadzenie szwów jest bezpieczniejsze ze względu na zredukowanie ryzyka ocierania i uszkadzania struktury nici przez grube, wewnętrzne części materiału.
Edge beveler jest na tyle kompaktowym narzędziem, że posiada jeszcze kilka opcji! Zdecydowanie bardzo polecaną opcją w branży jest zaopatrzenie się w edge beveler z możliwością redukowania tworzenia szerokości rowka pod szew. Dzięki temu może być uniwersalny i wykorzystywany do najbardziej rozmaitych prac. A jeżeli mowa już o uniwersalności… Na rynku można spotkać specjalny egzemplarz o nazwie Pro Stitching Groover, który oprócz regulowania szerokości worka pod szew może stać się również wcześniej wspomnianym edge bevelerem. Posiada możliwość zmiany końcówki na ostrze przez co może służyć również jako narzędzie do fazowania krawędzi skóry!
Gdzie zdobyć profesjonalne narzędzia kaletnicze?
Jak widać kaletnik musi wyposażyć się w kilka ważnych narzędzi aby móc swobodnie pracować. Powyższe przykłady są jedynie podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w kaletnictwie. Tak naprawdę zagłębiając się w tą niezwykle pasjonującą dziedzinę rzemiosła na rynku można znaleźć o wiele więcej różnorodnych akcesoriów przydających się w codziennych pracach. Chcąc dowiedzieć się więcej warto odwiedzić profesjonalne sklepy kaletnicze, w których znajduje się wiele artykułów godnych uwagi. Takim sklepem może być choćby sklep internetowy Craftpoint.